مزایای بلوک عایق صدا

مزایای بلوک عایق صدا

این روزها انواع مختلفی از بلوک ها در بازار عرضه شده است که هر کدام از آن ها ویژگی های مختص به خود را دارند. همین فاکتور هم باعث شده تا اغلب سازندگان و معماران، نسبت به انتخاب گروه خاصی از آن ها اقدام نمایند. در واقع اغلب پیمانکاران متناسب با نوع پروژه، ویژگی های خاصی را مد نظر گرفته و بر این اساس نسبت به انتخاب مصالح آن اقدام می‌کنند. یکی از مهمترین ویژگی هایی که در این زمینه مطرح می باشد، عایق بودن مصالح در برابر صدا است. در واقع اغلب افراد تمایل دارند تا خانه آن ها در برابر انتقال صدا عایق باشد. به همین جهت است که به سمت خرید بلوک عایق صدا می روند. اما مزایای این محصولات تنها به عایق بودن در برابر صدا ختم نمی‌ شود. بلکه نقاط قوت دیگری هم دارند. با این اوصاف اغلب افراد اطلاعاتی در رابطه با مزایای بلوک عایق صدا ندارند. همین فاکتور هم باعث می‌شود تا نتوانند به شیوه‌ای مناسب آن را نسبت به سایر مصالح هم رده ارجحیت دهند. ما در این مقاله مروری بر روی این دسته از مصالح داشته و جنبه‌ های مختلف آن را برای شما عزیزان بیان می کنیم. لذا حتماً ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

بلوک عایق صدا چیست؟

نخستین گام برای درک مزایای منحصر به فرد این محصولات، شناخت ماهیت دقیق آن ها است.

در واقع بلوک های عایق صدا، به گروهی از مصالح ساختمانی گفته می شود که در برابر انتقال صوت عایق هستند.

اغلب این محصولات ساختاری متخلخل دارند که باعث ایجاد تغییرات مختلف در امواج صدا شده و به این ترتیب فرکانس صدا را کاهش می دهند.

همین فاکتور هم باعث می‌شود تا صدایی به پشت دیوار نرسیده یا صدا نامفهوم باشد.

این روزها طیف زیادی از بلوک های عایق صدا در بازار عرضه شده است که هر کدام از آن ها ویژگی ها و نقاط قوت مختص به خود را دارند.

اما در این میان بلوک های سبک aac به عنوان معروف ترین و البته شاخص ترین مدل های بلوک عایق صدا شناخته می‌ شوند.

به گونه ای که بسیاری از مهندسان برای عایق کردن خانه های مسکونی از بلوک هبلکس و سیپورکس استفاده می‌ کنند که زیر دسته های این نوع بلوک هستند.

این دسته از بلوک ها می توانند در ساده ترین وجه ممکن مانع از انتقال صدا شوند.

در واقع ساختار آن ها دارای حباب های ریزی است که می تواند امواج صدا را تغییر داده و به این ترتیب دیوار شما را در برابر صدا عایق کند.

این موضوع برای خانه های مسکونی اهمیت بسیار زیادی دارد. به گونه ای که به حفظ حریم خصوصی آن ها کمک کرده و مانع از برهم زدن آرامش شان می شود.

چنین مزیتی برای خانه هایی که در نزدیکی اماکن پر تردد یا ورودی خیابان ها قرار دارند، بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که استفاده از این مصالح می تواند باعث آرامش بیشتر در داخل خانه بشود.

البته باید عنوان کنم که گروه دیگری از بلوک ها نظیر بلوک لیکا و بلوک پرین هم می توانند مانع از انتقال صوت شوند. اما توانایی آن ها به مراتب کمتر از بلوک های سبک اتوکلاو شده است.

همراه ما باشید با خواندن مقاله: اتوکلاو چیست؟

در حقیقت بلوک های یاد شده صرفا حفره هایی در بدنه خود دارند گه گاها در پروسه ساختمان سازی، به وسیله توکار های مختلف پر می شود.

این در حالی است که وظیفه اصلی این حفره ها، کاهش وزن و جلوگیری از انتقال صدا یا حرارت است.

چنین فاکتوری باعث می‌ شود تا دیوارهای ساخته شده به وسیله آن ها، مقاومت چندانی در برابر انتقال صوت نداشته باشند.

به همین جهت است که اغلب کارشناسان، بلوک های هبلکس و سیپورکس را به عنوان بلوک عایق صوت می شناسند.

مزیت های کلی بلوک عایق صدا

همانگونه که اشاره کردیم، بلوک های سبک aac به عنوان شاخص ترین نوع بلوک های عایق صدا شناخته می شوند.

اما بد نیست بدانید که مزایای این دسته از محصولات تنها به عایق بودن در برابر صدا ختم نمی شود.

بلکه طیف بیشتری از ویژگی ها را در خود دارند که آن ها را برای انجام وظایفشان مناسب می کند. متاسفانه اغلب افراد اطلاعات دقیقی پیرامون این مزایا و ویژگی ها ندارند.

این فاکتور همان چیزی است که آن ها را از خرید چنین محصولی ایده آلی باز می دارد. ما در ادامه مروری بر روی مزیت های بلوک عایق صدا داشته ایم تا شما هم دلیل این ادعا را بهتر درک کنید.

  • حفظ حریم خصوصی و آرامش با بلوک عایق سیپورکس

مزایای بلوک عایق صدا

مزایای بلوک عایق صدا

مهمترین و البته حیاتی ترین مزیت بلوک های عایق صدا، حفظ حریم خصوصی و آرامش داخل خانه ها است.

در واقع این دسته از محصولات می توانند مانع از انتقال صدای همسایه ها به داخل خانه شما شوند.

مازاد بر این آلودگی های صوتی خارج از خانه هم تاثیری بر روی آرامش داخل آن نخواهد داشت.

این موضوع باعث می‌شود تا استراحت و سکونت در داخل چنین فضاهایی بسیار ایده آل باشد.

البته باید عنوان کنیم که این بلوک ها همانگونه که مانع از انتقال صدا های خارجی می‌شوند، اجازه خروج صداهای داخل را هم نمی دهند.

چنین موضوعی باعث می‌شود تا حریم خصوصی خانه شما حفظ شود. بر همین مبنا اگر مهمانی یا مراسمی در داخل خانه خود داشته باشید، عملاً کمترین صدا از خانه شما خارج خواهد شد.

این موضوع برای خانه های آپارتمانی امروزی، اهمیت بسیار بالایی دارد.

  • وزن اندک بلوک سفید

وزن اندک را می توان جزو مولفه های شاخصی دانست که در بلوک های عایق صدا نظیر بلوک سبک هبلکس و بلوک سیپورکس دیده می شود.

در حقیقت این دسته از محصولات به دلیل ساختار متخلخل خود، وزن بسیار کمی دارند. به گونه ای که حدود ۸۰ درصد از وزن آن ها را هوا تشکیل می دهد.

همین فاکتور طیف بیشتری از مزایا را با خود به همراه داشته است. مواردی همچون حمل و نقل ساده تر، مقاومت بالا، کاهش هزینه ها و …. از جمله این مزیت های منحصر به فردی است.

البته باید این موضوع را عنوان کنیم که نمونه های دیگر بلوک های عایق صدا نظیر سایر بلوک های سفید هم چنین مزیتی دارند.

در حقیقت وزن آن ها نیز بسیار اندک بوده و همین باعث شده تا منحصر به فرد باشند. البته در این میان وزن هیچ کدام به اندازه بلوک های aac پایین نیست.

  • مقاومت بالای بلوک سبک در برابر زلزله

مقاومت در برابر زلزله را می توان جزو فاکتورهای دیگری دانست که باعث شده تا بلوک های عایق صدا، بیش از پیش برای ساخت بنا های مختلف مناسب باشد.

در واقع دسته از محصولات به دلیل وزن اندک خود کمترین فشار را به ساختمان وارد می‌کنند.

همین فاکتور باعث می‌شود تا بار کلی ساختمان کاهش پیدا کرده و در نتیجه در برابر لرزه های مختلف، دوام بالایی داشته باشد.

باید خاطرنشان کنیم که سایر بلوک های عایق صدا هم به دلیل وزن اندک شان، می‌تواند تا حدودی این مقاومت را از خود نشان دهند.

البته تاکید می کنیم که کمترین وزن در این میان، متعلق به بلوک های سبک اتوکلاو شده می باشد. لذا مقاومت کلی آن ها در برابر زلزله هم بیشتر از سایرین است.

  • اجرای آسان بلوک سبک سیپورکس

اجرای آسان را می توان جزو مزیت های دیگری دانست که به نفوذ بیشتر بلوک های عایق صدا کمک کرده است.

در واقع این دسته از محصولات نیازی به ملات های سنتی نظیر سیمان ندارند. بلکه می توان به سادگی آن ها را به وسیله چسب مخصوص اجرا نمود. از طرفی دیگر بدنه آن ها ساختاری منحصر به فرد دارد.

به گونه ای که می توان به وسیله اره آن ها را برش و به شکل دلخواه درآورد. چنین موضوعی باعث شده تا سازندگان و بنایان بتوانند به سادگی مسیر لازم برای اجرای تاسیسات مختلف را در ساختار آن ها پیاده کنند.

حمل ساده تر دیگر از شاخص های ارزشمندی است که باعث شده تا اجرای دیوار به وسیله این بلوک ها بسیار ساده تر باشد.

در حقیقت حمل و نقل این محصولات نیاز به نیروی انسانی اندکی دارد. مازاد بر این وزن کم، پروسه جابجایی به طبقات بالاتر را ساده تر می کند.

ترکیب این عوامل در کنار همدیگر باعث شده تا اجرای دیوار به وسیله این بلوک ها بسیار راحت باشد.

  • عایق بودن بلوک در برابر حرارت

عایق بودن در برابر حرارت را می توان مولفه مهمی دانست که باعث شده تا بلوک های سبک اتوکلاو شده، بیش از پیش برای مشتریان مناسب باشد.

در واقع این دسته از محصولات علاوه بر صدا، می توانند مانع از انتقال حرارت هم شوند. چنین موضوعی باعث می‌شود تا هزینه های مصرفی افراد برای کنترل دمای داخل خانه به مراتب کاهش پیدا کند.

به همین جهت است که استفاده از این محصولات برای خانه هایی که در مناطق آب و هوای متغیر قرار دارند، بسیار ایده آل است.

سخن آخر

این روزها انواع مختلفی از مصالح و بلوک ها برای ساخت خانه ها ایجاد شده است. در این میان بلوک های عایق صدا را می توان به عنوان شاخص‌ ترین و البته معروف ترین نوع آن ها دانست که این روزها طرفداران زیادی دارد.

اغلب این محصولات در گروه بلوک های سبک اتوکلاو شده جای می گیرند. این دسته از مصالح علاوه بر عایق بودن در برابر صدا، ویژگی‌ های دیگری هم دارند.

ما در این مقاله سعی کردیم تا مرور واضحی بر روی این ویژگی‌ها داشته و جنبه‌ های مختلف آن را برای شما عزیزان بیان کنیم.

با این وجود اگر هنوز سوالی در این زمینه داشته و یا به دنبال خرید بلوک سبک اتوکلاو شده نظیر بلوک هبلکس و سیپورکس هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما در شرکت سازه سبک آرسام تماس حاصل فرمایید.

The post مزایای بلوک عایق صدا appeared first on شرکت سازه سبک آرسام.