طراحی ساختمان جدید نوبل

طراحی ساختمان جدید نوبل

 

چندی پیش، طی رقابت بین‌المللی طراحی ساختمان جدید نوبل مقر جدید اهدای جایزه نوبل، طرح ساده گروه معماری دیوید چیپرفیلد به عنوان برنده اعلام شد. تیم داوری، سبکی و بازی طرح را قابل‌ستایش خواند. چیپرفیلد از سنگ و شیشه برای بیان شکوه و تجسم ایده آل های جایزه نوبل استفاده کرده است؛ طرحی که می‌تواند الهام‌بخش آیندگان باشد.

جایزه نوبل، شاید مهم‌ترین جایزه جهانی برای دستاوردهای انسانی در زمینه‌های علمی، ادبی و صلح است. از سال ۱۹۰۱ که اولین جوایز اهدا شد؛ جایزه نوبل با آرمان‌هایی چون کمال، استقلال، آزادی و خلق جهان آرام گره خورد.
Nobelhuset، مقر جدید اهدای نوبل، فقط نقطه‌ای برای یکپارچه کردن گذشته ستودنی انسان‌ها نیست؛ ساختمان جدید نوبل می‌خواهد به فونداسیون جنبشی بزرگ‌تر تبدیل شود. Nobelhuset می‌خواهد به سوی دوران جدیدی از توسعه و آشکاری حرکت کند. ساختمان جدید نوبل نمی‌خواهد فقط مکانی برای حفظ موفقیت‌های نوبل و ایده آل هایش و منبعی برای مورخان باشد؛ رویای ساختمان جدید نوبل،  تبدیل شدن به منبعی فعال و سرزنده است؛ منبعی که الهام‌بخش نسل‌های آتی است و به آن‌ها می‌گوید؛ دست از انتظار بردارید و باور کنید که می‌توانید دنیایی بهتر بسازید.

 

این بنا در کنار سواحل مرکزی استکهلم و موزه ملی سوئد، مانند نگین انگشتر می‌درخشد. این ساختمان جدید، اولین خانه همیشگی جایزه نوبل است و این ناحیه را به یک مقصد فرهنگی تبدیل کرده است.

ساختمان از یک سالن سخنرانی، یک موزه، تسهیلات برگزاری کنفرانس، دفاتر اداری، یک رستوران، یک کافه و یک فروشگاه تشکیل شده است. تالار سخنرانی Nobelsalen، نقش هایلایت مرکز را ایفا می‌کند؛ پس‌زمینه‌ای از دورنمای شگفت‌انگیز شهر ارائه می‌دهد و محل برگزاری مراسم اهدای جایزه نوبل است.

 

گردش از طبقه همکف شروع و با موزه‌های مختلف همراه می‌شود؛ سپس به کتابخانه، سالن کنفرانس، رستوران، دفاتر اداری و تالار سخنرانی منتهی می‌شود. یک باغ جدید تحت عنوان Nobel Tradgard در مرکز ضلع جنوبی ساختمان جدید نوبل طراحی شده است؛ این باغ به پارک موزه ملی و کناره‌های آب وصل می‌شود تا یک فضای طبیعی سخاوتمند در مرکز شهر خلق کند.

شیشه‌های شفاف و مات و المان‌های سنگی، نمای ساختمان را روکش می‌کنند و به تغییرات داخلی قابل پیش‌بینی پاسخ می‌دهند. بسته به نور خورشید و فعالیت‌های در حال اجرا، ساختار بیرونی بنا مانند یک آونگ بین سبکی و سختی، حصار و بازی، سادگی و سرزندگی نوسان می‌کند و ارزش‌های جایزه نوبل را بین سنت و مدرنگرایی، گذشته و آینده بازتاب می‌کند.

 

 

از اینکه از وبسایت مهندسی عمران دیدن کردید متشکریم