رابیتس چیست؟

رابیتس چیست؟

رابیتس یا راویز را می توان به عنوان یکی از پرکاربرد ترین و البت بهترین تکنیک های ساختمانی در نظر گرفت که طی سال های گذشته، میزان نفوذ و البته کاربرد آن به طرز چشم گرایی افزایش یافته است. در واقع این دسته از محصولات به لطف مزیت های منحصر به فردی که داشته اند، خود را به یکی از بهترین و البته مناسب ترین تولیدات برای ایجاد نما های داخلی و بهبود بخش های داخلی سازه ها بدل کرده اند. مقاومت کششی بالا، قیمت مناسب، اجرای سریع، نتایج بسیار بهتر و… از جمله مهمترین عواملی بوده که میزان محبوبیت رابیتس را در بین مردم افزایش داده است. این موضوع در کنار کاربرد های بی نظیر آن سبب شده تا این روش به یکی از بهترین و البته ایده آل ترین راه کار هایی بدل شود که در طی این چند سال توجه ساختمان ساز ها را به سمت خود جلب کرده است. با این حال بخش زیادی از مردم نمی دانند که رابیتس چیست و برای چه مواردی استفاده می شود. ما در ادامه این مقاله سعی داریم تا مرور واضحی بر روی این فاکتور داشته و جنبه های مختلف آن را خدمت شما عزیزان شرح دهیم. لذا اگر تمایل دارید تا با ماهیت این تکنیک بی نظیر آشنا شوید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی فرمایید.

معرفی رابیتس

اگر تا به حال وارد خانه های تازه ساخت شده باشید، یقینا اشکال و طرح های مختلفی را دیده اید که در سقف یا قسمت های مختلف اجرا شده اند.

این قسمت ها همچون یک نمای داخلی بوده و می تواند جلوی نورپردازی و زیبایی های آن را به مراتب زیباتر کنند. این بخش ها و المان ها توسط رابیتس اجرا می شود.

در واقع رابیتس ها، ساختار های مشبک فلزی هستند که توسط متخصصان این حوزه به شکل ها و طرح های مختلفی برش داده می شوند.

این اشکال در بخش های مختلف نصب شده و سپس با گچ، پر می شوند. در این ساختار ها می توان لامپ های مختلف، طرح های گوناگون، مسیر های کانال کشی و … را هم قرار داد.

افزون بر این موارد، خود رابیتس می تواند موجب اتصال بهتر پلاستر های داخلی با نما شود.

پوشاندن بخش های مختلف، پوشش آرماتور ها، ایجاد سقف کاذب و … بخشی از اقدامات صورت گرفته به وسیله رابیتس ها است.

نکته قابل توجه در رابطه با رابیتس ها، متریال کلی آن ها است. در واقع این سقف ها از ساختار ها مشبکی ساخته می شوند که جنس فلزی دارند.

غالبا نوع فلز به کار رفته هم فولاد است که می تواند نسبت به سایر مدل ها مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.

البته باید این مورد را خاطر نشان کنیم که ساختار مشبک و بی نظیر این محصولات باعث شده تا مقاومت آن ها در برابر کشش های مختلف افزایش یافته و در نتیجه به انتخاب ایده آل تری برای سقف ها و اجرا نما های گوناگون بدل شوند.

البته نوع متریال به کار رفته برای آن صرفا به فولاد ختم نمی شود و گاها از پلیمر های مختلف هم برای ساخت آن استفاده می شود.

وجود تنوع ساختاری در بطن آن باعث می شود تا برای طیف بیشتری از بنا ها مناسب باشند.

پیشنهاد سیپورکس: انواع سقف ساختمانی

انواع رابیتس

کاربرد و البته محبوبیت بالای رابیتس ها باعث شده تا انواع مختلفی از آن ها ایجاد شود. همین عامل هم بر نفوذ بیشتر آن ها اثرگذار بوده است.

رابیتس چیست؟ در حالت کلی رابیتس ها بر اساس دو مولفه وزن و تعداد ستون های شبکه ای آن ها تقسیم بندی می شوند.

منظور از ستون ها، تعداد ردیف های عمودی ساختار شبکه ای در آن ها است. بر این مبنا رابیتس ها به مدل های ۹ ستونه، ۱۱ ستونه و ۱۳ ستونه تقسیم بندی می شوند.

البته این تعداد ستون می تواند تا ۱۷ عدد هم افزایش یابد. اما کاربرد آن برای بنا های بزرگ بوده و در کشور ما چندان محبوبیتی ندارد. لذا در ایران بیشتر مدل های بین ۹ الی ۱۳ ستونه مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع دیگر دسته بندی که برای این محصولات وجود دارد، بر مبنای وزن آن ها است. این زن می تواند در کنار تعداد ستون، مدل دقیق هر رابیتس را مشخص کند.

برای مثال مدل های ۹ ستونه سبک، وزنی معادل ۶۶۰ گرم دارند. در مقابل مدل های سنگین آن وزنی معادل ۸۷۰ گرم دارند. این وزن تا حد زیاد می تواند گویای ضخامت ورق به کار رفته در آن باشد.

به عبارت ساده تر می توان گفت که مدل های ۹ ستونه سنگین، ضخامت و مقاومت به مراتب بیشتری از مدل های ۹ ستونه سبک دارند.

این مورد همان چیزی است که باعث می شود تا آن ها قادر به تحمل وزن بیشتری باشند. از طرفی میزان ملات کمتری هم برای آن استفاده می شود.

این عامل باعث شده تا اغلب متخصصان، برای نگهداری سنگ های نما یا بخش های باربر، از مدل های ۱۳ ستونه سنگین استفاده کنند.

در واقع این مدل ها به دلیل تراکم و ضخامت بیشتر، می توانند بیشترین مقاومت را داشته باشند.

در مقابل مدل های ۹ ستونه سبک هم می توانند در برای ساخت تندیس ها، سقف های کاذب و… مورد استفاده قرار گیرند.

این مورد همان چیزی است که موجب تفاوت بنیادی در ساختار آن ها می شود. لذا بهتر است شما هم در زمان خرید رابیتس، به این موارد دقت کافی داشته باشید.

رابیتس چیست؟

رابیتس چیست

کاربرد های رابیتس چیست ؟

یکی از مهمترین دلایلی که موجب نفوذ رابیتس در بین عامه مردم شده، کاربردهای متنوع آن است.

در واقع این دسته از محصولات، کاربرد های مختلفی دارند که باعث می شود تا بیش از پیش مورد توجه معماران و مالکان بنا قرار گیرند.

زیبا سازی سقف ها را می توان اولین و شاخص ترین کاربرد رابیتس ها در نظر گرفت.

در واقع متخصصان می توانند به وسیله این ابزارها، طرح ها و شکل های مختلفی را بر روی نمای داخلی سقف ها ایجاد کرده و موجب زیبا سازی بیشتر آن شوند.

ایجاد سقف کاذب مهمترین وجه از این اقدام است که موجب می شود تا جلوه بنای شما زیبا تر شده و درنتیجه سکونت در آن ایده آل تر باشد.

ایجاد آلمان های مختلف برای نورپردازی هم از دیگر کاربرد های منحصر به فردی است که برای رابیتس ها تعریف می شود.

در واقع این دسته از محصولات به لطف ساختار منحصر به فرد خودشان، می توانند بخش های ویژه ای را برای نورپردازی داخلی و هدایت بهتر نور ایجاد کنند.

اتصال بهتر پلاستر های داخلی هم یکی دیگر از کاربرد های منحصر به فردی بوده که این محصولات را بیش از پیش محبوب کرده است.

در واقع گچ و خاک یا سفید کاری داخلی خانه ها، عموما اتصال مناسبی به سطح زیرین خود دارند. اما قرار دهی یک لایه رابیتس در زیر آن ها می تواند این اتصال را به مراتب بهتر کند.

افزون بر این موارد می توان به وسیله رابیتس ها، لایه پلاستر و نما های داخلی را به شیوه ای بهتر به سقف یا ستون ها متصل کرد.

پوشاندن بخش های نامناسب داخلی نظیر آرماتور ها و بخش های داخلی سقف و… جزو کاربردهایی است که می تواند این ابزار ها را ایده آل تر کند؛ چرا که به زیبایی فضای داخلی می کند.

ساخت تندیس های مختلف و تزئین بهتر نما از دیگر اموراتی است که به وسیله رابیتس ها اجرایی می شود.

در واقع شما می توانید تندیس های مختلفی را در نمای داخلی خود بسازید که اسکلت کلی آن ها به وسیله رابیتس ها چیده می شود.

مجموع این کاربرد ها در کنار همدیگر موجب شده تا نفوذ و محبوبیت رابیتس در بین مردم بیشتر شود.

همراه ما باشید با: مراحل نازک کاری ساختمان

مزایای رابیتس چیست ؟

مزایای رابیتس ها جزو مهمترین موضوعاتی است که موجب نفوذ بیشتر این محصولات شده است.

در واقع اغلب این متریال ها می توانند کاربرد ای بی نظیری را از خود نشان دهند. همین عامل هم به نفوذ بیشتر و بهتر آن ها کمک کرده است.

یکی از مهمترین مزیت های موجود در این حیطه، سرعت مناسب در اجرای آن است. به نحوی که این متریال ها به شیوه ای سریع و مناسب اجرا می شوند.

همین عامل سبب شده تا بسیاری از مالکان آن را در اولویت خود قرار دهند. در دسترس بودن مصالح و نیروی کار هم مولفه دیگری است که باعث شده تا محبوبیت این متریال ها روز به روز بیشتر شود.

کاربرد بالا، قیمت مناسب، تنوع در انتخاب ها، مقاومت عالی و… از دیگر مزیت های قابل توجهی بوده که میزان نفوذ رابیتس را در بین مردم بیشتر کرده است.

سخن آخر

رابیتس ها را می توان به عنوان یکی از بهترین و البته کارآمدترین روش ها برای بهبود نمای داخلی خانه ها قلمداد کرد. این روش مزایای بیشماری داشته و در کنار آن هزینه اندکی دارد.

از طرفی دیگر می توان به کمک آن طیف بسیار زیادی از امور مختلف را اجرایی کرد. همین عامل هم سبب شده تا روز به روز بر محبوبیت آن افزوده شود.

با این حال اغلب افراد نمی دانستند که رابیتس چیست. ما در این مقاله سعی کردیم تا مرور واضحی بر روی آن داشته و جنبه های مختلفش را برای شما بیان کنیم.

با این حال اگر هنوز هم سوالی در این زمینه دارید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما مطرح فرمایید.

The post رابیتس چیست؟ appeared first on شرکت سازه سبک آرسام.