بلوک CLC چیست

این روزها انواع مختلفی از بلوک های ساختمانی در بازار عرضه شده اند هر کدام از آنها ویژگی ها و البته ساختار مختص به خود را دارند. به گونه ای که برای طیف خاصی از امور کاربرد دارند. بلوک های CLC به عنوان یکی از محبوب ترین و البته جدیدترین مدلهای مصالح ساختمانی شناخته می شود که در طی چند سال گذشته نفوذ زیادی را در بازار ایران کسب کرده است. با این وجود اغلب افراد اطلاعات دقیقی پیرامون آنها ندارند. همین مورد باعث می‌شود تا در پروسه انتخاب خود دچار اشتباهات مختلفی شوند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا مروری بر روی بلوک سی ال سی و مزایای آن داشته باشیم. لذا اگر شما هم اخیرا توجه تان نسبت به این محصول بی نظیر جذب شده، حتماً ما را همراهی نمایید.

ماهیت بلوک CLC

بلوک های CLC را می‌توان یکی از انواع بلوک های سبک گازی دانست که در طی دهه های گذشته، توسط مهندسان هلندی پا به عرصه وجود گذاشت. در واقع نخستین مدل از بلوک های سبک گازی همان محصولات AAC بودند. اگرچه بلوک های AAC مزایای بسیار داشتند، اما اغلب آن ها در محیط های شرجی یا مرطوب، کارایی نداشتند. در واقع این دسته از بلوک ها به دلیل جذب رطوبت هوا، به سرعت ترک برداشته و ساختار خود را از دست می دهند. به همین جهت است که عملا برای محیط های گرم و خشک مناسب نبودند.
این موضوع باعث شد تا مهندسان هلندی تغییرات زیادی را در آن ها اعمال کرده و مشکلاتشان را بهبود دهند. همین مورد باعث شد تا در نهایت بلوک های CLC ایجاد شود. این دسته از بلوک ها نوع بهبود یافته از مدل های AAC هستند که در ساختار خود فوم و ترکیبات دیگری دارند. این مورد باعث شده تا عملاً در برابر نفوذ رطوبت، مقاومت بالایی داشته باشند. از طرفی این بلوک ها تمام مزایا و ویژگی های مدل ACC را داشته و به همین جهت می توانند انتخاب ایده آلی برای پروژه های ساختمان سازی باشند.

ترکیبات بلوک CLC

ترکیبات به کار رفته برای ساخت بلوک های CLC را می‌توان به عنوان فاکتوری دانست که نقش مستقیمی در ماهیت و ویژگی های آن داشته است. در واقع این محصولات به طور کلی از ۶ ماده مختلف از جمله خاکستر بادی، فوم پیش ساخته، سیمان پورتلند، شن و ماسه ریز دانه یا پوچه معدنی، حباب های هوا و آب ساخته می شوند.
البته باید عنوان کنیم که این ترکیبات می توانند متناسب با نوع بلوک و البته نیاز مالکان تغییر کند. برای مثال برخی از آنها ممکن است نیازمند وزن کمتر باشند. به همین جهت است که مقدار حباب‌های هوا و فوم پیش ساخته در آنها تغییر می کند. مقاومت بیشتر در برابر رطوبت هم عامل دیگری است که می تواند باعث تغییر در اجزا و ترکیبات سازنده آن شود. افزون بر این موارد به جای ماسه، می‌توان از دوغاب استفاده نمود. ترکیب کلی این مواد با همدیگر باعث می شود تا ساختار کیک مانند ایجاد شود که نهایی شدن آن حدود ۶ تا ۸ ساعت زمان می برد. پس از این زمان بلوک های سی ال سی در تونل های بخار نگهداری می شوند. این تونل‌ها دمایی معادل ۷۰ درجه سانتیگراد دارند و همین مورد باعث می‌شود تا خود بلوکات در برابر شرایط نامساعد دوام لازم را کسب کنند.

بلوک CLC چیست

بلوک CLC چیست

کاربردهای بلوک CLC

بلوک های CLC به دلیل نوع ساختار و ویژگی هایی که دارند. برای طیف زیادی از امور مناسب هستند. این دسته از محصولات غالباً برای دیوارهای غیر باربر ساختمان، تیغه‌ها، کف سازی های غیر باربر، ساخت حصار های کوتاه، ایجاد روف گاردن، ساخت عایق های صوتی، ایجاد عایق ضد آب برای سقف و دیوارها، پارتیشن بندی فضاها و موارد مشابه کاربرد دارد. در واقع می توان این دسته از مصالح را در تمامی بخش های غیر باربر ساختمان استفاده نمود. وزن اندک و عایق بودن این محصول باعث شده تا به عنوان یکی از بهترین انتخاب ها برای ساخت بنا قلمداد شوند.
لازم به ذکر است که این دسته از محصولات به دلیل عایق بودن در برابر انتقال صدا و حرارت، به عنوان محصولی بی نظیر جهت ایمن کردن بخش های داخلی ساختمان قلمداد می‌شود. در واقع به کارگیری این محصولات در هر بخشی از ساختمان باعث می شود عملاً انتقال صدا و حرارت از آن دشوار شود. این فاکتور تجربه ای بهتر از سکونت را فراهم می‌کند که در نوع خود بسیار منحصر به فرد است.

بخوانید: با ویژگی های بلوک عایق بیشتر آشنا شوید.

ویژگی های بلوک CLC

بلوک های CLC به دلیل ساختار گازی خود، ویژگی های بسیار منحصر به فردی دارند که آنها را از نمونه های عادی متمایز می کند. در واقع وجود همین ویژگی ها عاملی بوده تا این دسته از محصولات بتوانند در طی چند سال گذشته نفوذ بیشتری را در صنعت ساختمان سازی کشور کسب کنند. ما در ادامه برخی از ویژگی های این محصول بی نظیر را خدمت شما عزیزان بیان کرده ایم تا بهتر دلیل این ادعا را درک کنید.

مقاومت در برابر رطوبت

یکی از مهمترین ویژگی هایی که بلوک های CLC را برای استفاده مناسب کرده، مقاومت در برابر رطوبت می باشد. در واقع این دسته از محصولات کمترین تاثیر پذیری را از رطوبت محیط دارند. به همین جهت است که در اثر آن ترک برنداشته و دوام خود را از دست نمی‌دهند. در واقع این موضوع به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات بلوک های آی سی سی تلقی می شد. به همین جهت هم مهندسان در پی رفع آن به بلوک های سی ال سی دست یافتند. چنین وضعیتی باعث شده تا بلوک های یاد شده برای استفاده در تمام شرایط آب و هوایی مناسب باشند.

وزن اندک

وزن اندک دومین شاخصه مهمی است که محبوبیت بلوک های CLC را در بین کاربران بیشتر کرده است. در واقع این دسته از محصولات هم مانند سایر بلوک های گازی وزن بسیار اندکی دارند. همین وزن کمتر باعث می شود تا بار مرده ساختمان کاهش و در نتیجه مقاومت آن در برابر زلزله افزایش پیدا کند. افزون بر این موارد وزن کمتر، حمل و نقل را ساده تر کرده و تجربه ای بهتر از به کارگیری این محصولات ایجاد می کند.

بیشتر بدانید: بار مرده و بار زنده ساختمان چیست؟

بلوک CLC  چیست

بلوک CLC چیست

جذب صدا

جذب صدا را می توان یکی دیگر از ویژگی‌های ایده‌آلی دانست که باعث شده تا استفاده از بلوک های CLC نفوذ بیشتری داشته باشد. در واقع این محصولات به دلیل ساختار متخلخل خود می توانند صدا را به خوبی جذب کنند. این موضوع باعث می‌شود تا فضاهای ساخته شده به وسیله آنها کمترین تاثیر پذیری را از محیط بیرون داشته باشد. این فاکتور در نهایت آرامش موجود در فضا را بیشتر می کند.

مقاومت در برابر حرارت

داشتن مقاومت بالا در برابر حرارت را می توان جزو مولفه های دیگری دانست که باعث شده تا بلوک های CLC به سادگی در صدر انتخاب ها قرار گیرند. این دسته از محصولات به دلیل داشتن حجم زیاد هوا در بطن خود، می توانند ساعت ها در برابر آتش سوزی دوام آورده و مقاومت بالایی از خود نشان دهند. به همین جهت بوده که عملا استفاده از آنها در بناهای حساس به یک الزام تبدیل شده است.

ممانعت از انتقال دما

یکی از مهمترین مشکلاتی که مصالح سنتی دارند، انتقال راحت دما است. به عبارت ساده تر هر اندازه که شما در فصل های سرد بابت افزایش دمای داخل خانه تان تلاش کنید، باز هم مقدار مشخصی از هدر رفت را خواهد داشت. این موضوع در فصول گرم سال هم دیده می شود. ترکیب کلی این موارد باعث می شود تا شما هزینه های به مراتب بیشتری را بابت تعدیل دمای داخلی بپردازید. خوشبختانه بلوک CLC به دلیل ساختار بی نظیر خود می توانند در برابر انتقال انرژی مقاومت ایده آلی از خود نشان دهند. این فاکتور موجب صرفه جویی در هزینه های شما می شود.

مقاومت در برابر یخ زدگی

یخ زدگی را می توان به عنوان یکی از مهمترین دلایل برای ترک خوردگی مصالح دانست. در واقع یخ زدن رطوبت در شیار های مختلف باعث افزایش حجم آب داخل آن و در نتیجه بروز ترک های گوناگون می شود. خوشبختانه بلوک های CLC به دلیل ماهیت منحصر به فرد خود عملا در برابر یخ زدگی مقاومت بالایی دارند. بر همین مبنا هم نفوذ آن ها در مناطق کوهستانی هم روز به روز بیشتر می شود.

اجرای ساده

اجرای ساده تر را می توان جزو مولفه های بی نظیری دانست که به محبوبیت بیشتر بلوک های CLC کمک کرده است. در واقع این محصولات به دلیل وزن اندک خود به سادگی جابه جا می شوند. از طرفی دیگر ساختار آن ها به نحوی است که می توان به سادگی هرچه تمام تر آن ها را به وسیله اره برش داد. بر همین مبنا هم است که اجرای تاسیسات در داخل آن ها بسیار ساده تر می شود.

بیشتر بدانید: لوازم ساختمان سازی

سخن آخر

بلوک های سبک CLC را می توان به عنوان یکی از بهترین و البته منحصر به فردترین مصالح ساختمانی دانست که سال به سال نفوذ بیشتری را بین ایرانیان کسب می کنند. این دسته از مصالح ویژگی های بسیار منحصر به فردی دارند که اغلب ایرانیان از آنها اطلاعی ندارند. ما در این مقاله سعی کردیم تا مروری بر روی این ویژگی ها داشته باشیم. البته برخورداری از این مزیت ها به شرطی است که شما نمونه با کیفیت را خریداری نمایید. ما در شرکت سازه سبک آرسام سعی کرده ایم تا بهترین مدل های این محصول را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. لذا اگر به دنبال خرید بلوک CLC هستید، می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

The post بلوک CLC چیست appeared first on شرکت سازه سبک آرسام.