بتن اکسپوز چیست؟

مقدمه

بتن اکسپوز را می توان یکی از شاخص ترین و البته بهترین مصالح ساختمانی دانست که طی چند دهه گذشته نفوذ زیادی را در دنیای معماری کسب کرده است. این دسته از مصالح به لطف ویژگی های منحصر به فرد خود، توانسته در لیست پرطرفدار ترین و البته بهترین مصالح قرار گیرد. به گونه ای که مهندسان حرفه ای، آنها را در پروژه های ساختمان سازی بزرگ به کار می گیرند. این محصولات می توانند جایگزینی ارزان و مقاومی برای نماهای مختلف شده و بدین ترتیب هزینه مقاومت ساختمان را هم افزایش دهند. با این حال کم نیستند افرادی که هنوز اطلاعات دقیقی پیرامون بتن اکسپوز نداشته و جنبه های مختلف آن را نمی دانند. ما در ادامه این مقاله سعی داریم تا مرور واضحی بر روی این محصول بی نظیر (بتن اکسپوز چیست؟) داشته و جنبه های مختلف آن را خدمت شما عزیزان بیان کنیم.

بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز را می‌توان یکی از بهترین مصالح ساختمانی دانست که در طی چند دهه گذشته نفوذ قابل توجهی را در میان معماران داشته است. در واقع پیش از این، بتن ها بیشتر برای اتصال مصالح مختلف به همدیگر استفاده می شدند. با این حال در حوالی سال ۱۹۶۳ میلادی بود که برای نخستین بار، بتن اکسپوز به عنوان نما در مرکز هنرهای بصری دانشگاه هاروارد مورد استفاده قرار گرفت . نتیجه این کار به قدری مناسب بود که بسیاری از معماران و مهندسان هم نسبت به استفاده از آن ترغیب شدند. همین عامل باعث شد تا کم‌کم میزان نفوذ بتن برای امر نما، رشد بیشتری به خود بگیرد. البته بتن اکسپوزی که در نمای ساختمان مذکور استفاده شد، با نمونه‌های فعلی تفاوت زیادی دارد. در واقع طی این سالها، بتن اکسپوز تغییرات زیادی را تجربه کرده و پیشرفت های بسیاری در آن حاصل شده است. همین عامل سبب شده تا محصول مورد نظر پرداخت و ساختار زیباتری داشته و به همین جهت نتیجه حاصل از آن بسیار ایده آل تر و زیباتر باشد. چنین فاکتوری موجب نفوذ روزافزون محصول مورد نظر در ساختار بناهای امروزی شده است. در واقع بتن اکسپوز نوع خاصی از بتن معمولی است که به شیوه اختصاصی تولید و پرداخت می شود. این محصولات دانه های ریزتری داشته و تراکم آنها بیشتر است. همین عامل باعث شده تا سطح نهایی آنها صاف تر و یکدست تر باشد. این فاکتور در کنار ویژگی‌های ساختاری بتن سبب شده تا محصول مورد نظر، انتخاب ایده‌آلی برای نمای ساختمان های مختلف باشد. البته باید عنوان کنیم که بتن اکسپوز صرفاً برای نمای ساختمان ها استفاده نمی‌شود؛ بلکه این محصول برای بخش های داخلی و قسمت های دیگر از خانه هم مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی هر قسمتی از خانه که در معرض دید باشد را می توان به وسیله بتن اکسپوز پوشش داد. قیمت کمتر و استحکام بیشتر باعث شده تا این دسته از مصالح نفوذ بالایی در میان ساختمان های جدید داشته باشند. به گونه ای که بسیاری از معماران، اولویت خود را بر روی آن قرار می دهند. البته باید عنوان کنیم که بسیاری از آنها برای زیبایی بیشتر، بتن اکسپوز را با مصالح دیگری نظیر چوب ترکیب کرده و بدین طریق موجب زیبایی و جذابیت بیشتر آن می شوند.

بیشتر بدانید: بتن چیست؟

انواع بتن اکسپوز

بتن اکسپوز انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها به نحوی می توانند نیاز افراد را پوشش دهند. در واقع باید عنوان کنیم که طی چند سال گذشته، تکنولوژی های بسیاری در حیطه ساخت بتن های اکسپوز وارد بازار شده که همگی آنها در جهت کاهش هزینه ها و افزایش بازدهی بوده اند. این عامل در نهایت منجر به گستردگی بیشتر کاربرد بتن های اکسپوز و انواع آنها شده است. ما در ادامه دو مورد از انواع بتن اکسپوز را خدمت شما عزیزان بیان کرده ایم که می تواند تاثیر مستقیمی بر روی دیدگاه شما نسبت به این دسته از مصالح داشته باشد.

بتن اکسپوز درجا

بتن اکسپوز درجا را می توان نخستین مدلی دانست که برای اولین بار پا به عرصه گذاشت. در واقع متخصصان، نخستین بار بتن های اکسپوز را به این صورت در بازار ارائه دادند. در این دسته، متریال ها و مواد اولیه بتن اکسپوز را مخلوط کرده و سپس به وسیله ماشین آلات مخصوص، به سطح مورد نظر متصل می کنند. البته باید این موضوع را خاطر نشان کنیم که قرار دادن آن بر روی سطوح مختلف، نیازمند استفاده از قالب های گوناگون است. همین عامل باعث شده تا استفاده از آنها اندکی دشوار یا وقت گیر باشد. چراکه باید گاهاً برای المان ها و بخش های مختلف، قالب های ویژه طراحی کرد. از طرفی دیگر قرار دهی و تزریق بتن به آن می تواند نیازمند نیروی انسانی و تلاش زیادی باشد. همین عامل باعث شده تا در طی چند دهه گذشته محبوبیت آن ها کمتر شود. البته باید این مورد را خاطر نشان کنیم که ایجاد طرح ها و نماهای مختلف به وسیله بتن اکسپوز نیازمند تنها به وسیله این مدل انجام می شود.

در این شیوه از بتن اکسپوز، نحوه اختلاط بتن، شیوه رهاسازی قالب، روش آماده سازی سطح و… همگی جزو مواردی است که می تواند تاثیر مستقیمی بر روی نتیجه حاصل از آن کار داشته باشد. از طرفی دیگر سنباده کشی روی آن و البته پرداخت سطح نهایی کار ارتباط مستقیمی بر نتیجه حاصل از این کار دارد. همین عامل باعث شده تا اجرای نما به وسیله بتن اکسپوز درجا زمان بیشتری را طلب کرده و در نتیجه طرفداران آن روز به روز کاهش یابد.

بیشتر بدانید: ملات چیست؟

بتن اکسپوز پیش ساخته

این مدل از بتن اکسپوز همانگونه که از نامش پیداست، قبل از ساخت بنا و در کارگاه ها به صورت آماده تولید می شود؛ لذا معماران و بنایان تنها نیازمندی جایگذاری آن در محل خود خواهند بود. در واقع این دسته از مصالح، تشابه زیادی به کاشی ها و پانل های مختلف نمای ساختمان دارد. به گونه‌ای که کاربران تنها کافی است تا آنها را خریداری کرده و سپس در محل مورد نظر خود قرار دهند. نکته قابل توجه در رابطه با این مدل ها ، تنوع ساختاری بسیار زیادی است که در آنها وجود دارد . همین عامل هم باعث شده تا بیش از پیش مورد توجه معماران و بنایان قرار گیرند. در واقع این محصولات مطابق استاندارد های رایج این حیطه تولید شده اند. لذا دوام و البته زیبایی آن ها نسبت به مدل قبلی بیشتر است.

در وقت سازندگان، آن ها را در قالب ها و البته طرح های مختلفی تولید می کنند. مازاد بر این رنگدانه های استانداردی را به آنها اضافه کرده و باعث می‌شوند تا رنگ و شکل آنها را به شیوه‌ای مناسب تغییر کند. این تغییرات همگی در چارچوب اصول های رایج ساختمان سازی بوده و مانع از کاهش عمر و مقاومت این بتن های اکسپوز می شود. خود این محصولات هم قبل از خروج از کارگاه ها، به طور کامل سنباده زنی و پرداخت می شوند. همین عامل باعث می شود تا سطح یک دستی داشته باشند. مزیت دیگری که این روش به همراه دارد، قابلیت سفارشی سازی است. در واقع شما می توانید رنگ و طرح دلخواه خود برای ساخت بتن اکسپوز را به کارگاه مورد نظر ارائه داده و از آنها بخواهید تا طرح دلخواه شما را به صورت پانل یا ورقه های نازک تر مثل کاشی تولید کنند. نصب آسان و قیمت مناسب این دسته از محصولات باعث شده تا این روزها بسیاری از معماران، اولویت خود را بر روی استفاده از آن‌ها قرار دهند.

بتن اکسپوز چیست؟

بتن اکسپوز چیست؟

ویژگی های بتن اکسپوز چیست؟

بتن های اکسپوز به دلیل ساختار بی نظیر خود ویژگی هایی دارند که باعث شده تا نسبت به همتایانش متمایز باشند. در واقع همین ویژگی های ایده آل هم باعث شده تا در طی چند سال گذشته، میزان محبوبیت بتن اکسپوز روز به روز بیشتر شود. یکی از مهمترین ویژگی هایی که این محصولات دارند، مقاومت بالای آنها در شرایط آب و هوایی مختلف است. این بتن ها می توانند در برابر رطوبت و سرمای شدید مقاومت عالی از خود نشان داده و به همین جهت یک انتخاب ایده‌آل برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان های بزرگ قلمداد می شوند. البته این تنها مزیت آن نیست؛ مقاومت در برابر صوت و حرارت، عامل دیگری بودی که استفاده از بتن اکسپوز را افزایش داده است. در واقع این محصولات می توانند مانع از انتقال صوت شده و آرامش فضای درونی را حفظ کنند. مازاد بر این ساختار بتن به دلیل تراکم بالای خود می توانند در برابر انتقال حرارت مقاومت عالی داشته باشند. این موضوع به تعدیل دمای داخلی آن در فصول سرد و گرم سال کمک می کند. البته همین قابلیت و تراکم بالا باعث شده تا بتن اکسپوز در برابر آتش سوزی هم مقاومت عالی از خود نشان دهد. به گونه ای که تا حدودی در میان مصالح نسوز رده بندی می شود. مقرون به صرفه بودن یکی دیگر از فاکتورهای ارزشمندی است که باعث شده تا بتن اکسپوز بیش از پیش میان سازندگان بنا به محبوبیت برسد. در واقع این مصالح در کنار مزایای خود، قیمت مناسبی داشته و اجرای آنها بسیار سریع و ساده است. همین عامل باعث شده تا در زمان و هزینه مشتریان صرفه جویی شود. این عامل مهمترین دلیلی بوده که نفوذ بتن اکسپوز در میان ایرانیان را بیشتر کرده است.

سخن آخر

بتن اکسپوز را می توان یکی از آن مصالحی دانست که طی سال‌های اخیر به محبوبیت بسیار قابل توجهی رسیده است. در واقع این دسته از مصالح به لطف ویژگی های منحصر به فرد خود می‌توانند جایگزین ایده آلی برای نمای داخلی و خارجی ساختمان باشند. افزون بر این موارد، هزینه آنها اندک بوده و می توان در زمان کمی آن را در ساختمان مورد نظر استفاده کرد. با این حال بخش قابل توجهی از مردم، اطلاعی پیرامون ویژگی ها و جنبه های مختلف آن ندارند. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا مرور واضحی بر روی آنها داشته و شما را بیشتر با بتن اکسپوز آشنا کنیم. با این حال اگر هنوز سوال یا ابهامی در رابطه با (بتن اکسپوز چیست؟) دارید، می توانید از طریق بخش نظرات با ما مطرح فرمایید.

همراه ما باشید با بلوک بتنی

The post بتن اکسپوز چیست؟ appeared first on شرکت سازه سبک آرسام.