آموزش استفاده از چسب بلوک

چسب بلوک هبلکس را می توان از جدیدترین ملات های موجود در صنعت ساختمان سازی ایران دانست که برای اتصال بلوک های هبلکس به کار گرفته می شود. این ماده می تواند اتصال بسیار قدرتمندی را میان این دسته از مصالح ایجاد نماید. از طرفی دیگر، ساختار آن به گونه ای است که دوام و عمر بالایی را از خود نشان داده و در برابر آتش سوزی، رطوبت و موارد مشابه عایق است. همین فاکتور باعث شده تا این ملات به بهترین انتخاب ممکن برای اتصال بلوک هبلکس و سیپورکس بدل شود. با این وجود بخش زیادی از کاربران اطلاعات دقیقی پیرامون نحوه استفاده از این ملات ندارند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم به آموزش استفاده از چسب بلوک هبلکس و سیپورکس بپردازیم. چنانچه شما هم تمایل دارید تا در رابطه با این ماده اطلاعات بیشتری را کسب کنید، حتماً ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمایید.

چسب بلوک هبلکس یا سیپورکس چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به آموزش استفاده از چسب بلوک هبلکس یا سیپورکس بپردازیم، بهتر است ابتدا مروری بر روی ماهیت آن داشته باشیم تا بتوانید ارزش و جایگاه آن را به شیوه ای بهتر درک کنید. در حقیقت چسب بلوک متشکل از ترکیبات مختلفی نظیر پودر ماسه، چسب پلیمری و … است. این مواد زمانیکه با آب ترکیب شوند، می توانند همچون سیمان و گچ عادی ساختاری خمیری شکل به خود بگیرند. با استفاده از این ماده می توان بلوک های هبلکس و سیپورکس را به همدیگر متصل نمود. نکته قابل توجه در رابطه با این چسب ها، ساختار بی نظیر آنها می باشد. در واقع این دسته از چسب ها در برابر رطوبت، آتش سوزی، انتقال حرارت، انتقال صوت و … عایق هستند. همین باعث شده تا خانه های ساخته شده به وسیله این چسب ها، بتوانند مقاومت بالاتری از خود نشان دهند. از طرفی دیگر عایق بودن آن‌ها کمک می‌کند تا تعدیل دما خانه ها در فصول گرم و سرد سال، با هزینه های بسیار کمتری انجام شود چرا که هدر رفت انرژی در خانه‌های آنان بسیار کمتر خواهد بود. موضوع دیگری که استفاده از این چسب ها را ایده‌آل کرده، نحوه بکارگیری ساده آنها می باشد. در واقع کار با این چسب ها بسیار ساده بوده و اغلب افراد می توانند با یکبار تمرین، به سادگی با آن کار کرده و از آن استفاده نمایند.
بیشتر بدانید: روش صحیح چسب زنی بلوک سیپورکس.

نحوه استفاده از چسب بلوک هبلکس

همانگونه که اشاره کردیم، شیوه استفاده از این چسب ها بسیار ساده می باشد. البته باید بدانید که نحوه به کارگیری آنها نیز مانند سایر ملات های معمول در صنعت ساختمان سازی، مراحل مختص به خود را دارد. عدم آگاهی از این مراحل و نکات آن، همان چیزی است که موجب سردرگمی کاربران شده و باعث می شود تا نتایج نامطلوبی را از این پروسه دریافت نمایند. ما در ادامه آموزش استفاده از چسب بلوک هبلکس را برای شما قرار داده ایم و قدم به قدم آن را برای شما شرح می دهیم.

قدم اول

نخستین گام برای استفاده از چسب بلوک هبلکس، آماده سازی آن می باشد. در واقع این دسته از چسب ها همچون سیمان در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی ارائه می شوند. این مقدار بایستی با ۷ لیتر آب ترکیب شود که در این حالت حدود ۱۶ لیتر ملات به دست می آید. شما بایستی ابتدا حدود یک چهارم از این کیسه را با مقداری آب ترکیب نمایید و به خوبی آن را هم بزنید. این کار را تا به دست آمدن یک حالت خمیری ادامه دهید. پس از این کار ۵ دقیقه صبر کنید تا چسب مورد نظر استراحت کرده و اقوام مورد نظر خود را کسب کند. پس از این مرحله، اگر چسب شما تا حدودی سفت بود، می توانید مقدار دیگری آب به آن اضافه کنید. از طرفی دیگر چنانچه چسب تا حدودی حالت آبکی داشت، بهتر است مقدار دیگری پودر چسب به آن اضافه کنید. در صورتی که حالت نهایی این ماده به شکل یک خمیر مثل سیمان تبدیل شد، می‌توانید از آن برای پروسه دیوار چینی استفاده کنید.

قدم دوم

دومین گام برای استفاده از چسب بلوک هبلکس، نحوه قراردهی آن بر روی بلوک ها می باشد. بدین منظور بهتر است چسب را به صورت یک لایه نازک با ضخامت حداقل ۳ میلیمتر و حداکثر ۲ سانتی متر بر روی بلوک ها قرار بگیرد. در نظر داشته باشید زیاد بودن این ضخامت می تواند پروسه اتصال را دچار مشکل نماید. از طرفی دیگر بعد از قرار دهی یک لایه از این چسب بر روی بلوک، بایستی به وسیله ماله دندانه دار، شیار های مختلفی را در داخل آن ایجاد نمایید. این موضوع باعث می‌شود تا اتصال و قوام بلوک ها به شیوه ای بهتر انجام شود. پس از این کار هم به وسیله چکش یا فشار دست، بلوک ها را در جای خود محکم کنید تا به طور کامل تمام سطوح آن با چسب ارتباط برقرار کند. در نظر داشته باشید که باید تمام طرفین یک بلوک به وسیله این دسته از چسب ها متصل شود. در صورتی که سطح بدون اتصال باقی بماند، احتمال کاهش دوام دیوار افزایش پیدا می کند؛ لذا حتما به پوشش کامل طرفین یک بلوک به وسیله این چسب ها دقت نمایید.

قدم سوم

سومین مرحله برای استفاده از چسب بلوک، دیوار چینی به وسیله آن می باشد. شما بایستی مطابق الگوی یاد شده در قدم قبلی، تمام بلوک ها را به همدیگر متصل کرده و بر مبنای اصول دیوار چینی، ردیف های مختلف را قرار داده و دیوار خود را کامل نمایید. پس از این اقدام هم بایستی تمام درز ها و فضاهای خالی این بلوک ها را به وسیله چسب مسدود نمایید. حتی اگر برخی از بلوک ها دارای شیار یا ترک های مختلفی باشند، بایستی به وسیله چسب بلوک آنها را به همدیگر متصل نمود. بعد از پوشش کامل طرفین یک بلوک به وسیله این چسب ها، اکنون نوبت به مرطوب کردن دیوار می رسد. بعد از خشک شدن دیوار، بایستی آن را به وسیله آب خیس نمود. بعد از یک روز یا چند ساعت که از محکم شدن ملات مطمئن شدید، بایستی آن را به طور کامل به وسیله آب خیس نمایید. این موضوع باعث می‌شود تا قوام چسب افزایش پیدا کند چرا که رطوبت مورد نظر را جذب کرده و بدین طریق کارآیی خود را افزایش می دهد. در نظر داشته باشید که هر قسمتی از دیوار چه خیس نشود، ممکن است در آینده دوام کمتری نسبت به سایر قسمت ها داشته باشد؛ لذا حتماً در پروسه اجرا به این نکته دقت داشته باشید.

نکاتی مهم برای استفاده از چسب بلوک

چسب بلوک به دلیل تازگی خود در بین بنایان و معماران ایرانی، ناشناخته بوده و هنوز راه درازی را در پیش دارد. در حقیقت اغلب آنها به خوبی با ماهیت و البته نکات مهم پیرامون استفاده از این دسته چسب ها آشنایی ندارند. همین موضوع هم باعث شده تا نتوانند پروژه های مناسبی را به وسیله آن پیاده نمایند. در حقیقت استفاده از این دسته بلوک ها دارای نکات مختص به خود می باشد که بسیاری از افراد، اطلاعات دقیقی پیرامون آن ندارند. ما در ادامه برخی از این نکات را به صورت تیتر وار برای شما شرح داده ایم.

مدت زمان استفاده: در واقع چسب بلوک هبلکس صرفاً در بازه دوساعت اثرات خود را نشان می دهد. یعنی بعد از ترکیب آن به وسیله آب و ایجاد ملات، شما تنها دو ساعت برای اتصال بلوک های خود به وسیله آن فرصت دارید. بعد از این مدت زمان، چسب کارایی خود را از دست داده و نمی تواند به گزینه ایده آلی برای استفاده بدل شود. در نظر داشته باشید که با اضافه کردن آب بعد از دو ساعت هم نمی توان قوام و کارایی لازم را از این دسته چسب ها کسب نمود. به همین جهت نباید بعد از این فاصله هم به آن آب اضافه کرد.

دمای ترکیب: چسب های بلوک تنها در دمای ۱۵ تا ۴۰ درجه می توانند عملکرد مناسب را از خود نشان دهند. در واقع اگر شما این چسب ها را در دمای ۴ یا کمتر ترکیب کنید، یقینا چسب به دست آمده نمی تواند کارایی و اتصال لازم را ایجاد نماید. در چنین شرایطی باید از آب گرم برای مخلوط کردن چسب استفاده نمایید. در نظر داشته باشید که عدم رعایت این نکته در فصول سرد سال، باعث می شود شما نتایج بسیار بهتری را کسب کنید.

نوع ماله مورد استفاده: نوع ماله به کار رفته برای استفاده از چسب بلوک را می توان به عنوان مهمترین و البته ایده‌آل‌ترین فاکتوری دانست که متاسفانه اغلب افراد به آن دقت نمی کنند. در حقیقت نمی توان تحت هیچ شرایطی از ماله معمولی برای این چسب ها استفاده نمود. بلکه بایستی حتماً از ماله دندان دار استفاده کرد. این موضوع به دلیل ایجاد شیار های مختلف بر سطح آن است که اتصال را ساده تر می کند.

تاریخ مصرف چسب: یکی از مهمترین مولفه هایی که افراد از آن اطلاع ندارند، تاریخ مصرف چسب بلوک می باشد که در واقع تنها یک سال تاریخ مصرف دارند و خارج از این بازه زمانی نمی توانند کیفیت و عملکرد مناسب را از خود نشان دهند. البته باید در این فاصله هم چسب ها در انبار های خشک نگهداری نمود. در صورتی که کیسه ها در محیط های مرطوب قرار بگیرند، مجدداً کارایی خود را از دست داده و نمی توانند برای استفاده در پروسه دیوارچینی مناسب باشند.

عدم ترکیب بیش از اندازه آب:همانگونه که اشاره کردیم، مدت زمان استفاده از خمیر این چسب ها، تنها دو ساعت می باشد. لذا تحت هیچ شرایطی سعی نکنید با اضافه کردن آب بیشتر به این خمیر، آن را بعد از دو ساعت قابل استفاده کنید چرا که استحکام دیوار شما را تهدید کرده و موجب کاهش مقاومت آن می شود.

برند سازنده: کارگاه ها و شرکت های زیادی برای تولید چسب بلوک وجود دارد که هر کدام از آنها ویژگی ها و البته دعا های مختلفی را ارائه می دهند. اما در این میان شما بهتر است چسب خود را از شرکتی خریداری کنید که بلوک های سبک شما را تولید کرده است. چرا که بدون شک چسب این برند با بلوک های آن سازگاری بیشتری خواهد داشت.

استفاده از سیمان: اغلب معماران و افراد حرفه ای توصیه می‌کنند تا حداقل دو ردیف اولیه دیوارها را به وسیله سیمان عادی متصل کنید. پس از آن ردیف های دیگر را به وسیله چسب بلوک متصل نمایید. این موضوع باعث استحکام بیشتر دیوار شما می شود.

خطرات: در حالت کلی چسب بلوک هبلکس هیچ گونه خطری ندارد. اما در صورتی که این چسب به طور اتفاقی با چشم ارتباط برقرار کرده یا خورده شود، بایستی حتماً شخص مورد نظر به اورژانس مراجعه نماید؛ لذا در استفاده از آن نکات لازم را رعایت فرمایید.

بخوانید: ابزار و اتصالات بلوک سبک هبلکس

سخن آخر

چسب بلوک سبک را می توان به عنوان یکی از ایده آل ترین ترکیبات در صنعت ساختمان سازی دانست که به طور اختصاصی برای اتصال بلوک های هبلکس، سیپورکس و سیبکس خلق شده است. متاسفانه اغلب افراد به دلیل عدم آگاهی در رابطه با این دسته از چسب ها، نحوه استفاده از آن را هم نمی دانند و همین مورد باعث سردرگمی آنها می شود. ما در این مقاله سعی کردیم تا آموزش استفاده از چسب بلوک را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. چنانچه به دنبال خرید این چسب ها یا اطلاعات بیشتر هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما در شرکت سازه سبک آرسام تماس حاصل فرمایید.

The post آموزش استفاده از چسب بلوک appeared first on شرکت سازه سبک آرسام.